Križ svetog Damjana
Križ sv. Damjana simfonija je ljubavi. Iako je Isus razapet na križu, on je Pobjednik. Vidimo Isusa s rukama raširenim nad cijelom ljudskom rasom, nad dobrima i zlima. Pod ovim raširenim rukama nalaze se neki od najvećih svetaca našeg doba – Blažena Djevica Marija, sveti Ivan Evanđelist, sveta Marija Magdalena. Pod ovim rukama stoji i stotnik (možda onaj koji je Isusu ponudio ocat, jer se čini da drži tanku trsku) i čovjek s bradom koji možda predstavlja židovske pismoznance. Ova dvojica simboliziraju ljude izravno uključene u Kristovu smrt. Pismoznanci i farizeji tražili su Kristovu smrt, a rimski stotnici su ju proveli. Pa ipak Kristove ruke otvaraju se i njima u ljubavi. Krist je s križa zaklinjao Boga Oca: 'Oče, oprosti im jer ne znaju što čine.' Kao pokajnici, trebamo moliti isto za one koji proganjaju druge, pogrešno razumiju ili nas kleveću. Naša ljubav treba se suobličiti s Kristovom – mora dopirati do svih ljudi.
Pantokrator - Svevladar, Sudac ili Kralj
Kristova aureola uvijek iza glave ima križ koji je naslikan unutar kruga. Aureola na ikonama Spasitelja uz naslikan križ ima napisana grčka slova, koje podsjećaju na riječi rečene Mojsiju: „Ja sam onaj koji jesam“. Preko ovako oslikane aureole ikonopisci ispovijedaju vjeru u Krista koji ima dvije naravi: božansku i ljudsku. Ikonopisac oslikava Kristov lik sličan ljudskom licu, i time ispovijeda dogmu da je Krist na savršen način čovjek po svojoj ljudskoj naravi. Dok aureola poručuje da je Krist na savršen način Bog po svojoj Božanskoj naravi. Na ikonama je Krist često puta naslikan s knjigom, koja može biti otvorena ili zatvorena. Otvorena knjiga obično sadrži neki citat iz Evanđelja. Zatvorena je knjiga obično urešena ornamentima.
Isus - Pastir Dobri
Isus je Dobri Pastir kojega su navijestili proroci. U njemu se doslovno ispunjavaju sva proročanstva. On poznaje i svaku ovcu »zove imenom«. Isus nas osobno poznaje, zove nas, traži nas i brine se za nas! Ne osjećamo se izgubljeno usred beskrajnoga ljudskog roda, bez imena. Mi smo za njega jedinstveni. Možemo s pravom kazati da me »ljubio i predao samoga sebe za mene«. On prepoznaje moj glas među mnoštvom drugih. Nijedan kršćanin nema pravo reći da je sam. Isus Krist je s njim; i, ako se izgubio na stazama zla, Dobri Pastir je već izišao tražiti ga. Samo zla volja može učiniti uzaludnim nastojanje pastira; ne željeti se vratiti u tor.
Majka Božja, Voditeljica na putu, Hodigitria
Gospa od Prizidnica, Otok Čiovo, Slatine
Smatra se da je Majka Božja, Voditeljica na putu najstariji tip ikone koju je prema legendi naslikao sveti Luka Evanđelist, zaštitnik slikara. Hodigitria je vrlo omiljen tip ikone i u Istočnoj i Zapadnoj Crkvi. Majka Božja gleda u onoga tko promatra sliku, lijevom rukom grli Isusa, a desnom rukom pokazuje put. U Hrvatskoj poznata je ikona Hodigitria s otoka Čiova kraj Trogira, pučki nazvana Gospa od Prizidnica. Prema predaji ikona Voditeljice na putu je u davna doba doplovila morem neoštećena do tadašnje pustinje na Čiovu, a danas se tamo čuva u samostanu uklesanom u stijenu.
Labirint,
minijatura na ulazu u Katedralu sv. Luke, Pisa
Labirint je simbol moći i beskonačnosti, a u kršćanstvu označava putanju duhovnoga puta pa je često ugraviran na podovima kršćanskih crkava i katedrala. U crkvama je labirint bio inicijacijski znak graditeljskoga ceha (bratovštine), a ujedno i simbolično hodočašće u Svetu zemlju. Ako vjernik nije mogao poći na hodočašće, prošao je prstom kroz labirint i tako simbolično došao do svetog mjesta.
Silazak Duha Svetoga na Djevicu Mariju i apostole
muzej Chonde, muzej Chantilly, Francuska
Duh Božji je onaj koji okuplja kršćansku zajednicu. Duhovi predstavljaju polazište poslanja što ga je Isus zadao: »Primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje« (Dj 1,8). Pustinjski su oci ovo »krštenje Svetim Duhom« usporedili s Isusovim krštenjem, tim svečanim bogojavljenjem na početku njegova javnog djelovanja. S blagdanom Duhova počinje vrijeme Crkve koja u svom hodu ususret Bogu od njega stalno prima Duha Svetoga koji ih sve okuplja u vjeri i ljubavi, posvećuje i šalje ih na misiju. Darivanje Duha daje obilježje »posljednjem vremenu«, razdoblju koje započinje Uzašašćem, a doživjet će svoje dovršenje posljednji dan, kad će se Gospodin pojaviti u svoj slavi.
Kovčeg Saveza i Pomirilište Kovčeg Saveza u Oblaku neznanja simbol je kontemplacije. Pomirilište je skulptura za čiju izradu je sam Gospod Bog dao nacrt (Izl 4, 17-22). Skulptura se sastoji od dva kerubina čiji su pogledi spušteni prema Kovčegu Saveza. Njihova se krila dodiruju i iznad tog mjesta prebiva Bog. Pomirilište je stoga simbol trajne i nevidljive Božje prisutnosti. |
Agnus Dei
nepoznati autor 7. st., Crkva sv. Kuzme i Damjana, Rim
Jaganjac Božji (lat. Agnus Dei) simbol je Isusova otkupljenja ljudi od grijeha, kada se žrtvovao smrću na križu. U Starome zavjetu, prorok Izaija proriče da će Isus poput krotkoga janjeta spasiti svijet (Iz 53,7). U Knjizi Izlaska Židovima je bilo naređeno, da svaka obitelj žrtvuje jaganjca "bez mane, od jedne godine i muško" (Izl 12,5). Ivan Krstitelj pri susretu s Isusom govori: "Evo Jaganjca Božjeg koji odnosi grijehe svijeta" (Iv 1,29). U knjizi Otkrivenja, Isus kao Jaganjac otvara pečate, kojima je zapečaćena knjiga sudbine svijeta (Otk 5). Prilikom sv. mise, svećenik lomi posvećeni kruh prije pričesti dok vjernici pjevaju ili mole molitvu Jaganjče Božji: "Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se! Daruj nam mir!"